EEG /elektroencefalografia/

  • Na badanie należy przyjść po posiłku, wypoczętym i wyspanym.
  • Zaleca się umycie głowy, po umyciu głowy nie stosować kosmetyków (np. lakierów do włosów, żeli, pianek, odżywek itp.).
  • Przed badaniem nie jest wskazane spożywanie napojów zawierających duże ilości kofeiny/kawa, coca cola,mocna herbata  , napojów wysokoenergetycznych lub alkoholu.
  • Nie należy przerywać stosowanego leczenia farmakologicznego.
  • Zalecane jest przedstawienie opisów poprzednich badań (jeśli badania były wykonywane)

HOLTER CIŚNIENIOWY

Przygotowanie do badania nie jest konieczne.

Zaleca się założenie luźnego ubrania ułatwiającego założenie mankietu i rejestratora w dniu badania należy zażyć wszystkie dotychczas stosowane leki.

HOLTER EKG

Przygotowanie do badania nie jest konieczne.

  • Na badanie należy zgłosić się w luźnym ubraniu, bo trzeba będzie pod nim ukryć zarówno mankiet, jak i aparat zapisujący pracę serca.
  • Przed założeniem elektrod aparatu holterowskiego zostanie usunięte owłosienie z klatki piersiowej.
  • W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe.
    Niezbędne informacje przekazać lekarzowi.
  • Jeżeli pacjent ma wszczepiony stymulator, powinien dostarczyć informację o aktualnych parametrach stymulatora (wydruk z ostatniej kontroli albo legitymację rozrusznika).

USG JAMY BRZUSZNEJ

Największą przeszkodą w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej jest zaleganie treści pokarmowej i gazu w żołądku, dwunastnicy i jelitach.

Co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można nic jeść, dopuszcza się picie niegazowanej wody.

  • Nie należy też żuć gumy ani palić papierosów.
  • Pacjenci przyjmujący leki – mogą to zrobić, popijając je niegazowaną wodą, nie później jednak, niż 1 godzinę przed badaniem.
  • Pacjenci z tendencją do wzdęć – powinni zachować lekkostrawną dietę już dwa dni przed badaniem -W dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować Simetigast Forte 1 kapsułka wieczorem i 1 kapsułka rano w dniu badania lub Espumisan 3 x dziennie po 3 do 4 kapsułek (środek odgazowujący – dostępny w aptece bez recepty)

Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan – dotyczących tego problemu.

Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).

USG  UKŁADU  MOCZOWEGO i GRUCZOŁU KROKOWEGO /prostaty /

Badanie USG układu moczowego obejmuje ocenę nerek i pęcherza moczowego, a u mężczyzn również ogólną ocenę prostaty (czyli gruczołu krokowego). Ocena nerek nie wymaga szczególnego przygotowania, ale aby ocenić pęcherz moczowy, wymagane jest jego wypełnienie w możliwie maksymalnym stopniu. Dopiero w takich warunkach można ocenić jego kształt oraz grubość i zarysy ścian.
Aby spełnić te warunki, pacjent powinien stawić się na badanie z pełnym pęcherzem, co najmniej jedną godzinę po wypiciu 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów. Czas potrzebny na wytworzenie odpowiedniej ilości moczu jest równie ważny co ilość wypitych płynów.
Prawidłowo wypełniony pęcherz pozwala również ocenić prostatę, w przeciwnym wypadku gruczoł ten jest przesłonięty przez gaz w jelitach.
Po pierwszej części badania, pacjent wychodzi do łazienki aby opróżnić pęcherz i wraca na badanie ewentualnego zalegania moczu.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan – dotyczących tego problemu.
Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).

USG  TARCZYCY

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania.

Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG lub badań scyntygraficznych tarczycy. Wskazane jest również przyniesienie wyników badań poziomu hormonów tarczycy i TSH (jeżeli były wykonywane).
Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

USG Doppler naczyń tętniczych szyi

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy.
Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

ECHO SERCA / Echokardiografia /

Przygotowanie do badania nie jest konieczne.
Wskazane przyniesienie opisów /wyników /poprzednich badań Echa serca i EKG , jeśli były wykonywane i jest się w ich posiadaniu.

Spirometria

  • Spirometrię należy wykonać po 15 minutowym odpoczynku
  • Przed badaniem  nie należy spożywać obfitego posiłku, płynów gazowanych, mocnej herbaty czy kawy
  • Należy powstrzymać się od palenia papierosów przynajmniej 3 godziny / najlepiej 24 godziny/ przed planowanym badaniem
  • Leki wpływające na wynik badania powinny być chwilowo odstawione /po konsultacji z lekarzem/

EKG

EKG jest badaniem nieinwazyjnym czyli nienaruszającym tkanek ciała. Jest badaniem bezbolesnym i nie związanym z żadnym ryzykiem dla pacjenta. Nie wymaga specjalnego przygotowania lub opieki po wykonanym badaniu.

poniedziałek – piątek 8.00 – 20.00

tel. 664 531 360

poniedziałek – piątek 14.00 – 18.00

tel. (32) 259 78 76

Nasz adres:

Katowice, ul. Moniuszki 8